Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Inflace v červenci zpomalila

Investice 09.08.2012 | 16:32 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci meziročně o 3,1 %. Inflace tedy oproti předchozímu měsíci zpomalila o 0,4 procentního bodu. V meziměsíčním srovnání byly ceny nižší o desetinu procenta. (Komentář GE Money Bank)

V červenci jsme kupovali oproti předcházejícímu měsíci levněji především zeleninu, která byla na pultech prodejen k dosažení o 12,7 % laciněji. Stejně tak ceny brambor byly meziměsíčně nižší, a to o téměř 30 %. Efekt přílivu raných brambor tak vyprchal a na trhu se projevil přetlak nabídky nad poptávkou.  Potraviny se postaraly také o zmírnění meziročního růstu cen. Zatímco v červnu inflace v tomto oddíle rostla tempem 8,4 %, v červnu to bylo 7 %. Příspěvek do inflace se tak snížil z 1,3 na 1,1 procentního bodu.

Potraviny nebyly samozřejmě jedinou kategorií, která ovlivnila snížení míry inflace. Po jedné desetině ukrojila z meziročního růstu cen levnější kultura a rekreace a nižší meziroční zdražování v dopravě. V ní se projevily nižší ceny pohonných hmot, které vzrostly meziročně o 3,1 % oproti 4,2 procentnímu růstu v červnu.

Pro letošní rok očekáváme růst inflace i v důsledku vyšší sazby DPH na úrovni 2,9 %.

Petr Gapka, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.