Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Inflace stoupla na 6,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 6,9 % z 6,7 % v červnu. Rostly zejména ceny zemního plynu, tabákových výrobků a regulovaného nájemného.

Meziměsíčně vzrostly ceny o 0,5 %. Analytici tento vývoj vesměs očekávali. "Červencová inflace nepřinesla výraznější překvapení ani z hlediska její výše ani z hlediska její struktury. Struktura meziměsíční inflace odhaluje, že její nárůst měly na svědomí téměř výhradně administrativní kroky a sezonní vlivy," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Ceny zemního plynu stouply o 27,7 % z červnových 18,4 %, čisté nájemné se zvýšilo o 16,2 procenta, z toho regulované nájemné o čtvrtinu a ceny tabákových výrobků se zvýšily o 12,3 procenta. Nárůst zaznamenaly rovněž ceny potravin, když běžné pečivo meziročně zdražilo o více než čtvrtinu, chléb o 22,4 % a mouka o polovinu. Ceny zboží úhrnem stouply meziročně o 6,2 % a ceny služeb o 8 %.

Pokles cen zaznamenaly oděvy, spotřebiče pro domácnost, dopravní prostředky, fotoaparáty nebo sportovní potřeby. Klesly rovněž ceny mobilních telefonů a telekomunikačních služeb díky komerčním slevám operátorů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.