Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Inflace se zastavila, ceny od začátku roku nerostou

Investice 09.04.2014 | 09:15 0 Komentářů

Celková úroveň spotřebitelských cen zůstala v březnu stejná jako v lednu a únoru, meziročně vzrostla o 0,2 procenta.

Inflace se zastavila, ceny od začátku roku nerostou

Praha – Spotřebitelské ceny zůstaly v březnu na stejné úrovni jako v lednu a únoru. Oproti loňskému březnu stouply o 0,2 procenta, stejně jako v únoru. Informoval o tom Český statistický úřad.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanácti měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců činila v březnu jedno procento.

Meziročně zdražily zejména máslo (o 12,6 %), obuv (7,9 %), lihoviny (5,9 %), tabákové výrobky (5,1 %), alkoholické nápoje (4 %), vodné (3,4 %), stočné (3,2 %), zelenina (2,9 %), oděvy (1,5 %) a čisté nájemné (1,4 %).

Naopak oproti loňskému březnu zlevnily zejména mobilní telefony (o 16,8 %), elektřina (10,5 %), telefonické a telefaxové služby (9,3 %), zemní plyn (9,1 %), přístroje a spotřebiče pro domácnost (4 %), pohonné hmoty (1,6 %) či nealkoholické nápoje (1 %).

V porovnání s letošním únorem zdražily rostlinné tuky (o 4,9 %), jogurty (o 3,8 %), těstoviny (3,2 %), vejce (2,3 %), mléko a alkoholické nápoje (shodně o 1,5 %). Nižší než v únoru byly především ceny zeleniny a másla (shodně o 3,1 %).

Inflace ožije společně s ekonomikou

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský očekává, že inflace postupně ožije společně s oživením ekonomiky a dopadem vyšších dovozních cen po měnové intervenci České národní banky. „V závěrečných měsících roku by se již inflace měla nacházet nad dvěma procenty,“ říká.

„Stále velmi nízká úroveň inflace je důvodem k tomu, aby intervence ČNB pokračovaly. Sice se podařilo zabránit propadu ekonomiky do deflace, ale poptávková inflace se prozatím neprojevuje,“ podotýká analytik Home Credit Michal Kozub.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka inflace nebyla a stále není problémem české ekonomiky. „Brzdí ji jednak dlouhodobě slabší kupní síla spotřebitelů a rovněž i rostoucí konkurence zvláště internetových obchodů,“ zdůrazňuje. Inflace se podle něj dramaticky nepohne ani v nejbližších měsících. Její růst nastartuje zřejmě až v létě, kdy by se měla poměrně rychle dostat nad hranici jednoho procenta. „V závěru roku již ceny porostou o zhruba 1,5 procenta,“ očekává Dufek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.