Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Inflace se rychle vrátila pod prognózu ČNB

Investice 09.08.2013 | 10:43 0 Komentářů

V červenci se spotřebitelské ceny snížily díky příznivějšímu vývoji cen potravin o dvě desetiny procenta meziměsíčně. Meziroční inflace sledovaná centrální bankou klesá z předchozích 1,6 % na 1,4 % a je tedy výrazně pod cílem ČNB i pod její nejnovější prognózou. (Komentář ČSOB)

Tento dezinflační vývoj nejspíše nezůstane bez odezvy ze strany centrální banky, která již delší dobu hovoří o nutnosti uvolnit měnové podmínky a tedy oslabit korunu. Dnešní číslo je tak trochu vodou na mlýn centrální banky. Na druhou stranu, koruna je slabá už tak a inflace neroste především v důsledku utlumené poptávky v ČR.

Inflace zvolňuje, což nepochybně ocení spotřebitelé, jimž se letos příjmová situace nijak viditelně nelepší. Největšího zlevnění si mohou užít především u telekomunikačních služeb, jejichž ceny padají ve srovnání s loňským rokem téměř o 12 %.

Vedle toho se zmírňuje i tlak na růst cen bydlení s tím, jak klesají ceny některých energií. Stále výrazně více si lidé připlácejí za potraviny, jež jsou aktuálně dražší v průměru o 5,7 %.

Výhled inflace zůstává příznivý, protože ani ve zbytku roku nebude existovat prostor pro zdražování z titulu rostoucí poptávky. Inflaci tak budou i nadále řídit náklady – tedy ceny komodit (energetických, potravinářských apod.), konkurenční boj utilit a síla či slabost české koruny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.