Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Inflace se odrazila ode dna, ceny ale stouply jen minimálně

Investice 09.06.2014 | 09:49 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 0,4 procenta, v dubnu přidaly jen 0,1 procenta.

Inflace se odrazila ode dna, ceny ale stouply jen minimálně

Praha – Inflace se poprvé v roce 2014 odrazila směrem vzhůru. Spotřebitelské ceny v květnu rostly meziročně o 0,4 procenta, když předtím v dubnu přidaly jen 0,1 procenta.

„Inflace se odlepila od cyklického dna,“ říká k aktuálním datům Českého statistického úřadu analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Další z analytiků pak květnový růst spotřebitelských cen vnímá jako útěk od hrozby deflace. „Pro zastánce intervenčních opatření to je dobrá zpráva, protože konečně dochází k efektu, na který se dlouho čekalo,“ říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Meziměsíčně vzrostla inflace o 0,1 procenta. Tento růst spotřebitelských cen ovlivnily nejvíce ceny alkoholických nápojů. Ceny lihovin vzrostly v květnu oproti dubnu o 2,7 procenta, piva o 2,5 procenta a vína o 1,2 procenta.

„Ve zbytku roku by se inflace měla nadále zvyšovat, ale rizika výraznějšího růstu cen se zatím neobjeví a centrální banku bude i nadále trápit spíše pomalý růst cen než jeho zrychlování. Změny v měnové politice ČNB jsou během letošního roku velmi nepravděpodobné. Ke dvouprocentnímu cíli by se inflace měla dostat až během příštího roku,“ říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Zdražilo víno

Oproti loňskému květnu pak z alkoholických nápojů zdražilo nejvíce víno – o 5,9 procenta. K růstu meziroční inflace přispěl také mírnější pokles cen v oblasti bydlení. Například cena zemního plynu byla v květnu nižší o 3,1 procenta, zatímco ještě v dubnu byla meziročně o 9,1 procenta níže.

Zpomalil také pokles cen telefonických a telefaxových služeb – z dubnových 7,9 procenta na květnových 4,8 procenta. Ceny pohonných hmot, které v dubnu klesly o 0,4 procenta, zaznamenaly v květnu růst o 1,9 procenta.

Motorem jsou potraviny

Největší vliv na zvyšování meziročního růstu spotřebitelských cen měly i nadále potraviny. Ceny jogurtů vzrostly o 20,3 procenta, mléka o 15,2 procenta, sýrů o 10,7 procenta, másla o 7,3 procenta, ryb o 4,5 procenta, masa o 3,5 procenta. Naopak ceny jedlých olejů klesly o 5,1 procenta, stejně jako ceny zeleniny. Ovoce zlevnilo o 3,6 procenta.

Na snižování meziročního cenového růstu naopak působily nejvíce – i přes oslabení jejich vlivu – ceny v oblasti bydlení. Elektřina meziročně zlevnila o 10,5 procenta, zemní plyn o 3,1 procenta. Ceny čistého nájemného vzrostly o 0,7 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 3,2 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.