Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Inflace rostla rychleji. Kvůli dražšímu benzinu a naftě

Investice 10.01.2011 | 09:28 0 Komentářů

Zdražovaly také potraviny a nápoje

Praha – Nejrychleji za celý loňský rok rostly v meziměsíčním srovnání tuzemské spotřebitelské ceny. Český statistický úřad informoval, že oproti listopadu se ceny v prosinci zvýšily o půl procenta.
Meziroční míra inflace v Česku v prosinci zrychlila růst na 2,3 procenta po listopadových dvou procentech. Ve srovnání s listopadem spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta, což byl s výjimkou ledna nejvyšší meziměsíční růst cen v roce 2010. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2010 byla 1,5 procenta.
Důvodem růstu bylo poměrně citelné zdražování potravin a nealko nápojů. Jejich ceny rostly dokonce nejrychleji od ledna 2008. 
Zdražovaly potraviny
„Podobně jako v listopadu se zvýšily především ceny sezónních druhů ovoce a zeleniny (broskví, hroznového vína, jahod, melounů, paprik) a dále ceny brambor o 12,4 %. Pokračoval růst cen pekárenských výrobků a obilovin o 4,1 %, z toho cen chleba o 4,8 %, běžného pečiva o 9,0 %, mouky o 2,5 %. Ceny čokolády a čokoládových výrobků byly vyšší o 1,4 % a kakaa o 3,5 %. V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot o 4,6 %,“ píše ve své zprávě Český statistický úřad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.