Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Inflace lidem letos z úspor ukrojí 80 miliard Kč

Inflace v České republice od začátku roku osciluje kolem 7% hranice, nicméně průměrná úroková sazba vkladů v českých bankách činí cca 1,3 %. Díky tomuto rozdílu již čeští střadatelé přišli o 45 miliard Kč.

Podle odhadů Hospodářských novin a analytiků bank přišli čeští střadatelé vinou růstu cen o 45 miliard Kč. Na vině je především růst spotřebitelských cen, které od začátku roku v České republice stouply o 4,1 %, ale také nízká výnosnost spořících produktů. 

"V létě a na podzim letošního roku by se inflace mohla dočasně vrátit nad sedm procent kvůli zvýšení spotřební daně u cigaret a kvůli růstu cen pohonných hmot i zemního plynu. V roce 2009 by měla klesnout a v průměru dosáhnout zhruba tří procent," odhaduje další vývoj inflace pro Hospodářské noviny Tomáš Holub, ředitel statistické a měnové sekce ČNB.

Ochranných opatření, jak se bránit krátkodobému znehodnocování úspor bránit, však aktuálně neexistuje mnoho. Kvůli světové finanční krizi totiž klesají jak ceny akcií, tak dluhopisové výnosy. Podobně jsou na tom i odvozené spořící produkty jako penzijní připojištění a investiční životní pojištění. Alternativu představují investice do komodit  (nerostných surovin, potravin apod.), jejichž cena nyní roste. 

Zdroj: Hospodářské noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.