Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Inflace kulminuje. Za zvýšením inflace v posledním měsíci můžeme opět hledat potraviny

Makro 09.11.2017 | 13:23 0 Komentářů

V říjnu spotřebitelské ceny rostly o 0,5 % v důsledku dalšího zvýšení cen potravin. V tomto měsíci doznívala máslová horečka, a jak uvádí statistický úřad, přidalo se k ní i zdražení čerstvé zeleniny. 

Meziroční inflace se aktuálně vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Naplňuje se tak prognóza ČNB předpokládající meziroční inflaci v říjnu na úrovni 2,8 %. I v tomto případě platí, že inflaci v ČR vytvářejí především zdražující potraviny. Za poslední rok si za ně připlácíme v průměru skoro o osm procent a podílejí se na inflaci v podstatě z poloviny.

Druhým nejvýznamnějším proinflačním faktorem jsou rostoucí náklady na bydlení. Realitní boom se nejenom přímo odráží v rekordním růstu cen nových i starých bytů, ale s odstupem času zvyšuje i tržní nájemné. K tomu se začíná postupně přidávat i dražší elektrická energie, kterou rychlejší nárůst navíc ještě teprve čeká. Skončila rovněž doba levných pohonných hmot, a tak poslední tři měsíce přichází inflace i od nich.

Podle našeho názoru inflace právě kulminuje a v dalších měsících začne postupně klesat. V závěru roku se sníží nejspíše na 2,5 % a bude se tak stále nacházet nad úrovní cíle ČNB. Ke dvěma procentům se inflace vrátí nejspíše až v závěru příštího roku.

Pro centrální banku znamená aktuální inflace první úspěšný test její nejnovější prognózy. Další zvýšení úrokových sazeb není daleko, nicméně o tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne síla koruny a především pak první odhad růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání. Zvlášť když ECB rozhodně od její extrémně uvolněné politiky jak se zdá nic neodradí.

Petr Dufek
Finanční trhy ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.