CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

09. 11. 2017

0 komentářů

Inflace kulminuje. Za zvýšením inflace v posledním měsíci můžeme opět hledat potraviny

 

V říjnu spotřebitelské ceny rostly o 0,5 % v důsledku dalšího zvýšení cen potravin. V tomto měsíci doznívala máslová horečka, a jak uvádí statistický úřad, přidalo se k ní i zdražení čerstvé zeleniny.  

Meziroční inflace se aktuálně vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Naplňuje se tak prognóza ČNB předpokládající meziroční inflaci v říjnu na úrovni 2,8 %. I v tomto případě platí, že inflaci v ČR vytvářejí především zdražující potraviny. Za poslední rok si za ně připlácíme v průměru skoro o osm procent a podílejí se na inflaci v podstatě z poloviny.

Druhým nejvýznamnějším proinflačním faktorem jsou rostoucí náklady na bydlení. Realitní boom se nejenom přímo odráží v rekordním růstu cen nových i starých bytů, ale s odstupem času zvyšuje i tržní nájemné. K tomu se začíná postupně přidávat i dražší elektrická energie, kterou rychlejší nárůst navíc ještě teprve čeká. Skončila rovněž doba levných pohonných hmot, a tak poslední tři měsíce přichází inflace i od nich.

Podle našeho názoru inflace právě kulminuje a v dalších měsících začne postupně klesat. V závěru roku se sníží nejspíše na 2,5 % a bude se tak stále nacházet nad úrovní cíle ČNB. Ke dvěma procentům se inflace vrátí nejspíše až v závěru příštího roku.

Pro centrální banku znamená aktuální inflace první úspěšný test její nejnovější prognózy. Další zvýšení úrokových sazeb není daleko, nicméně o tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne síla koruny a především pak první odhad růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání. Zvlášť když ECB rozhodně od její extrémně uvolněné politiky jak se zdá nic neodradí.

REKLAMA

Petr Dufek
Finanční trhy ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *