Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Inflace je nejvyšší za tři roky, ČNB ale sazby nejspíš nezmění

Banky 16.02.2012 | 13:19 0 Komentářů

V lednu byla meziroční síla inflace v Česku nejvyšší za poslední tři roky. Za tímto výsledkem stojí zvýšení dolní sazby DPH, zvýšení spotřebních daní a regulovaných cen. Analytici se však shodují, že Česká národní banka úrokové sazby měnit nebude.

Kvůli rychlejšímu růstu cen letos prvděpodobně klesnou reálné mzdy zaměstnanců. Meziroční inflace se vyvíjí hůře, než čekal trh i Česká národní banka, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „Rozhodně však nejde o poptávkovou inflaci, která by vyžadovala jakýkoliv zásah,“ dodal. Předpokládá, že nad třemi procenty se inflace udrží po celý letošní rok. „Lednová inflace v podstatě potvrdila očekávání, že letos poprvé od recese z přelomu let 1998 a 1999 reálně klesnou mzdy,“ doplnil.

Stále ale nemůžeme říci, že inflace představuje pro ekonomiku výraznější problém,“ řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Je to podle něj dáno především tím, že ceny tlačí vzhůru faktory, které nesouvisejí s poptávkou. „Lednové zvýšení dolní sazby DPH a další regulatorní opatření v podstatě vysvětlují celý meziměsíční nárůst inflace,“ podotkl. V menší míře prý sehrál roli vliv slabší koruny, který byl patrný především u cen v dopravě a v cenách dovolených. „Lednová inflace nás utvrzuje v názoru, že ČNB ponechá úrokové sazby po celý letošní rok beze změny,“ dodal Rožumberský.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.