Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Index Nikkei vyskočil o 2,5 % po přidělení olympiády Tokiu

Investice 09.09.2013 | 16:39 0 Komentářů

Mezinárodní olympijský výbor na svém sobotním zasedání upřednostnil favorizovanou japonskou metropoli Tokio pro pořádání letních olympijských her v roce 2020. Slavili nejen fanoušci sportu (komentář XTB).

Investoři se hned po otevření pondělní obchodní seance na tokijské burze vrhli do nákupů společností, které by mohly na olympiádě profitovat. Hlavní tokijský akciový index Nikkei vzrostl o 2,5 % na 14 205 bodů a dostal se na nejvyšší hodnoty za poslední měsíc.

Trh dokonce otevíral gapem až na hladinu 14250 bodů. Stavební společnost Taisei Corp. přidala 14 % a stala se tak nejvíce rostoucí společností indexu.

Graf: Vývoj japonského akciového indexu Nikkei za poslední měsíc

xtb-nikkei-oh-tokio

Japonská banka Nomura přispěchala s analýzou vývoje akciového trhu po přidělení olympijských her. V prvních 50 seancích neměly akcie v případě posledních 7 letních olympiád jasný směr. V prvních 200 obchodních seancích už ale akcie rostly v 6 ze 7 případů. Průměrný přírůstek se v tomto období vyšplhal na 16 %.

Přestože reálné zisky z olympiády jsou velmi vzdálené, investoři ji reflektují a pomáhají akciím v růstu. Na rychlé nákupy už může být pozdě, pořádání olympiády je však spolu s uvolňováním měnové politiky dalším pozitivním stimulem pro finanční trh a zvýhodňuje případný vstup na japonský akciový trh.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.