CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

31. 10. 2019

0 komentářů

Index Exportu – začne nový rok poklesem vývozu?

 


 

Nejistota spojuje všechny: exportéry s importéry, výrobce se spotřebiteli. Projevuje se i ve výpočtu indexu exportu,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Zatímco některé z variant výpočtu Indexu Exportu prognózují na začátek roku 2020 meziroční pokles hodnoty vývozu firem z Česka, jiné slibují českému exportu růst, i když pozvolný. Během října se podle německého IFO indexu vyhlídky německé ekonomiky přestaly dál zhoršovat a hrozba brexitu bez dohody byla na poslední chvíli odvrácena. „Všechny hrozby ale zažehnány nejsou. Nejen čeští exportéři s napětím čekají na rozhodnutí amerického prezidenta D. Trumpa týkajícího se cel na dovoz automobilů do Spojených států. Rozumný kompromis na rozdíl od sankčních cel může nejen německému ale i českému exportu pomoci,“ domnívá se Horská. 

„Nejde však jen o zmíněné hrozby, ale i o reálnou aktuální situaci německého průmyslu, který má dominantní vliv na české exportéry. V řadě firem v SRN byl zaveden zkrácený pracovní režim známý pod názvem Kurzarbeit a řada evropských automobilek intenzivně přemýšlí, jak přizpůsobit náklady chladnoucí poptávce. Toto vše jsou indicie, které mohou významně negativně ovlivnit přelom období 2019/2020,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 30. 10. 2019.
Pozn.: Údaje do srpna 2019 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od září 2019 prognóza IE.

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

REKLAMA

Autor: Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zboží z dovozu? Zapomeňte!

Má-li být něco dováženo, surovinami počínaje a vyspělou elektronikou konče, bude země nejprve muset něco vyvážet a získávat tvrdou měnu. Tedy pokud se nebude chtít zadlužovat v zahraničí.

Text: Radovan Novotný

23. 11. 2018

Tomas Rosa, kryptoanalytik Raiffeisenbank

Tomáš Rosa: V bance držíme krok s hackery

Jednu z důležitých funkcí k ochraně bankovních produktů drží kryptografie. Čím se zabývá a jakou roli v bankovním světě má? Odpovídá Tomáš Rosa, kryptolog Raiffeisenbank.

Text: Petr Zámečník

04. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.