Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Index Exportu – začne nový rok poklesem vývozu?

Vývoj ekonomiky 31.10.2019 | 16:09 0 Komentářů

Nejistota spojuje všechny: exportéry s importéry, výrobce se spotřebiteli. Projevuje se i ve výpočtu indexu exportu,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Zatímco některé z variant výpočtu Indexu Exportu prognózují na začátek roku 2020 meziroční pokles hodnoty vývozu firem z Česka, jiné slibují českému exportu růst, i když pozvolný. Během října se podle německého IFO indexu vyhlídky německé ekonomiky přestaly dál zhoršovat a hrozba brexitu bez dohody byla na poslední chvíli odvrácena. „Všechny hrozby ale zažehnány nejsou. Nejen čeští exportéři s napětím čekají na rozhodnutí amerického prezidenta D. Trumpa týkajícího se cel na dovoz automobilů do Spojených států. Rozumný kompromis na rozdíl od sankčních cel může nejen německému ale i českému exportu pomoci,“ domnívá se Horská. 

„Nejde však jen o zmíněné hrozby, ale i o reálnou aktuální situaci německého průmyslu, který má dominantní vliv na české exportéry. V řadě firem v SRN byl zaveden zkrácený pracovní režim známý pod názvem Kurzarbeit a řada evropských automobilek intenzivně přemýšlí, jak přizpůsobit náklady chladnoucí poptávce. Toto vše jsou indicie, které mohou významně negativně ovlivnit přelom období 2019/2020,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 30. 10. 2019.
Pozn.: Údaje do srpna 2019 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od září 2019 prognóza IE.

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Autor: Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.