Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

IEA naléhá na rychlejší zavádění nových nalezišť ropy do provozu

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své nové zprávě World Energy Outlook uvádí, že i když nehrozí nedostatek ropy, je nutné, aby byla nová naleziště ropy rychleji připravovaná k těžbě.

V opačném případě podle IEA je možné, že růst poptávky po ropě nebude uspokojen. I přes prozatímní dostatek ropy je potřeba, aby se do roku 2015 zvýšila kapacita těžby o přibližně 30 milionů barelů ropy denně. 

Potřebné množství ropy zajistí podle zprávy investice do rozvoje ropných polí ve výši 26 bilionů dolarů v následujících dvaceti letech (což je o 4 biliony více, než uváděla zpráva z minulého roku). Jednou z překážek v rozvoji nových polí je však vliv velkých ropných koncernů, které mají trh značný vliv.

Cena ropy v posledních dnech výrazně klesá díky posilování dolaru a stálé hrozbě ekonomické krize, která může mít negativní vliv na cenu ropy. Očekávalo se také, že zpráva IEA bude předpokládat snížení poptávky. Cena ropy WTI klesla až pod hranici 58 dolarů za barel, ropa Brent se klesla až k 54 dolarům. Po uveřejnění zprávy však v posledních hodinách ropa přidala a stoupla o téměř jeden dolar.

Zdroj: Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.