Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

I šéf má právo na soukromí. Jeho podpis bude tajný

Investice 16.08.2010 | 21:32 0 Komentářů

Kritizovaná povinnost má skončit. Veřejná už nebude ani smlouva manželů o rozdělení příjmů z podnikání

Praha – Podpisový vzor šéfů firem už nebude veřejně k dispozici na internetu. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby už nebylo nutné ukládat podpisové vzory do takzvané sbírky listin obchodního rejstříku.
Dosud platí, že všechny společnosti zapisované do obchodního rejstříku (tedy právnické osoby, nikoliv živnostníci) v něm musí zveřejňovat také podpisové vzory osob, které jsou oprávněné jednat jejím jménem (tj. členové statutárních orgánů a vedoucí organizačních složek).
Tuto povinnost kritizují jako zneužitelnou nejen samotné firmy, ale také členové jejich statutárních orgánů – stejný podpisový vzor totiž obvykle používají i k osobním účtům. „Objevují se případy zneužití takto zveřejňovaných podpisových vzorů,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě k návrhu.
Novela, která je nyní v připomínkovém řízení, má být účinná od července 2011. Podle ministerstva byla dosavadní česká úprava zbytečně přísnější, než požaduje Evropská unie. Ta zveřejňování podpisových vzorů zmiňuje jen jako možnost, nikoliv jako povinnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.