Neděle 20. ledna. Svátek má Ilona.

I bez práce jsou koláče. Banky vydělávají ukládáním peněz do trezorů ČNB

Banky 14.02.2018 | 17:57 2 komentáře

Díky již třetímu zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou, finanční domy ukládají přebytečné peníze do trezorů ČNB. Banky tak činí s vidinou nulových nákladů a vyšších zisků.

V trezorech ČNB tak v polovině února byla rekordní suma v objemu takřka tří bilionů korun, tedy téměř čtyřikrát vyšší než v loňském roce. Z této výše vkladů by tak měsíčně ČNB vyplácela bankám na úrocích 1,8 miliardy korun.

Pro banky jde o příležitost, která bude trvat tak dlouho, jak dlouho budou zahraniční investoři považovat za výhodné držet své investice v české koruně,“ vysvětluje hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek. Přebytek bankovních peněz je podle něj z velké části důsledkem spekulací zahraničních investorů na růstový příběh české měny.

Pokud by úrokové sazby zůstaly na stávající úrovni, byly by úrokové náklady ČNB na tyto úložky ve výši necelých dvacet miliard ročně,“ potvrzuje mluvčí centrální banky Marek Zeman.

Depozita ale nejsou zadarmo

Komerční banka má například momentálně u ČNB uloženo 228 miliard korun, což je třikrát více než před rokem. Banka Moneta má v centrální bance 55 miliard korun. „Depozita nicméně nejsou zcela zadarmo, jejich cenu určuje především konkurence na trhu. Výnosy z úložek u centrální banky jsou navíc součástí složitějších zajišťovacích operací, takže čistý zisk z takové operace není dopředu daný,“ připomíná mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Zdroj: e15.cz

2 komentáře: “I bez práce jsou koláče. Banky vydělávají ukládáním peněz do trezorů ČNB”

  1. Richard Fuld napsal:

    Takovouto děsnou slátaninu bych na tomto webu opravdu nečekal. Prý 3 bilony přebytečných peněz v trezorech ČNB. Jak mohou mít banky v trezoru ČNB 3 biliony korun, když objem hotovosti emitovaný ČNB nedosáhl ani 600 miliard korun? Neplete si tady někdo rezervní účty s trezorama? A peníze s rezervama bank? Děs běs.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.