Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Hyundai v USA plánuje rozšíření výroby SUV a nový závod

Investice 11.03.2015 | 07:57 0 Komentářů

S novinkou přišla agentura Reuters, které to sdělily tři informované zdroje. Mluvčí Hyundai uvedl, že firma „v této fázi“ žádné plány na zvýšení výrobních kapacit v USA nemá.

Hyundai v USA plánuje rozšíření výroby SUV a nový závod

Detroit/Soul – Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor plánuje rozšířit výrobu ve Spojených státech a zaměřit se chce zejména na posílení produkce vozů typu SUV, po nichž na americkém trhu prudce narůstá poptávka. Agentuře Reuters to v úterý sdělily tři informované zdroje.

Podle jednoho z nich by v závodě ve státě Alabama měla vzniknout nová montážní linka, dva další zdroje mluví o výstavbě celé nové továrny. Mluvčí Hyundai uvedl, že firma „v této fázi“ žádné plány na zvýšení výrobních kapacit v USA nemá.

Hyundai prodává na americkém trhu zejména sedany Elantra a Sonata, jejich odbyt ale zpomaluje. Američtí zákazníci se nyní vzhledem k levnému benzinu houfně vracejí k větším a na spotřebu náročnějším vozům, zejména pick-upům a SUV.

Hyundai vyrábí své SUV modelu Santa Fe pro USA v závodě sesterské společnosti Kia Motors v Georgii a vozy modelu Tucson dováží z Koreje.

Jeden ze zdrojů uvedl, že v Alabamě má stát nová montážní linka a firma se státem vyjednává o konečných povoleních. Podle dvou dalších zdrojů Hyundai zvažuje v Alabamě výstavbu nového závodu, konečné rozhodnutí ale nepadlo. Zprávu jako první přinesla jihokorejská tisková agentura Jonhap a akcie firmy na ni reagovaly vzestupem o více než tři procenta.

Podle analytiků automobilového průmyslu by společnost Hyundai druhý závod v USA na výrobu SUV skutečně potřebovala. Nová linka v Alabamě by mohla vyrábět modely Santa Fe, Tucson a také vozy pick-up, které firma zatím v USA neprodává. Podle Jonhap by nový závod měl mít roční kapacitu výroby 300 tisíc vozů a produkci by zahájil v roce 2017.

Pátý největší výrobce světa

Odbyt vozů Hyundai na americkém trhu rostl v prvních dvou měsících tohoto roku meziročně o čtyři procenta, a zaostával tak za devítiprocentním tempem celého trhu. Firma Hyundai si na americkém trhu výrazně zvýšila podíl zejména za finanční krize a recese let 2008-09, kdy prodej tradičních velkých vozů klesal.

Hyundai spolu se sesterskou automobilkou Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Firma Hyundai v listopadu 2008 zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.