Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Hypotéky zlevňují i v novém roce. Čekají se další rekordy

Investice 18.02.2015 | 09:15 0 Komentářů

Už pojedenácté v řadě klesla průměrná úroková sazba u nové hypotéky na rekordní minimum.

Hypotéky zlevňují i v novém roce. Čekají se další rekordy

Praha – Hypotéky zlevňovaly i na začátku roku 2015, už pojedenácté v řadě klesla průměrná úroková sazba u nově sjednaných smluv. V lednu spadla o další tři setiny procentního bodu na 2,34 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z ledna minulého roku, kdy činila 2,37 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování.

„Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

„Průměrná sazba hypotečních úvěrů bude v trendovém vyjádření dále klesat i v nadcházejících měsících. Tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky,“ očekává další pokles sazeb i hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

V lednu došlo tradičně k poklesu počtu nově uzavřených smluv i celkového objemu sjednaných hypoték. Oproti prosinci sledované banky poskytly celkem o čtyři miliardy hypotečních úvěrů méně, celkem tedy 10,227 miliardy korun. Hypotéku si v lednu sjednalo takřka šest tisíc lidí.

Meziročně objem nových hypoték ale vyrostl takřka o dvě miliardy. Loni ovšem lednový hypoteční trh brzdil nový občanský zákoník a jeho nové podmínky při zapisování změn na katastru nemovitostí.

Průměrná výše hypotéky v lednu činila 1 725 728 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 9011 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,52 procenta, byla splátka u tohoto úvěru o 2880 korun měsíčně vyšší.

Loni banky sjednaly hypotéky zhruba za 145 miliard korun, o rok dříve to bylo rekordních 150 miliard korun. Letos trh podle odhadů expertů zůstane na těchto úrovních, objem sjednaných úvěrů by se měl dostat mezi úrovně posledních dvou let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.