Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Hypotéky zlevnily, průměrná sazba klesla ke třem procentům

Investice 19.03.2014 | 09:54 0 Komentářů

V únoru lidé „doháněli“ lednový výpadek způsobený adaptací trhu na nová pravidla.

Hypotéky zlevnily, průměrná sazba klesla ke třem procentům

Praha – Průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů v únoru klesly na 3,01 procenta. Zájem o hypotéky proti lednu naopak vzrostl a do bank kvůli uzavření hypoteční smlouvy dorazilo v únoru o 1600 klientů více. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Předtím v lednu přitom úrokové sazby hypoték stouply na 3,08 procenta z prosincových 3,06 procenta. Na historicky nejnižší úrovni byla průměrná úroková sazba loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

V lednu byly počty a objemy hypoték nejnižší za poslední tři roky, v únoru hypoteční trh ožil a obě hodnoty se dostaly na obvyklá čísla. Počty uzavřených hypoték vzrostly na 5842 a objemy stouply o 2,5 miliardy korun na 9,519 miliardy Kč.

„V únoru banky provedly téměř hromadné snížení sazeb napříč všemi fixacemi a současná domácí měnová politika nadále přispívá k tomu, že klienti se v nejbližší době nemají důvod obávat jejich růstu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Opticky rekordní únorový objem sjednaných úvěrů je podle něj způsoben doháněním lednových obchodů, které byly brzděny zaváděním nového občanského zákoníku. Zatímco v únoru 2014 byly sjednány hypotéky za 9,5 miliardy, před rokem to bylo za 8,6 miliardy, v roce 2012 za 8,9 miliardy, a v roce 2011 dokonce jen za 5,7 miliardy.

Aktuální sazby hypotečních úvěrů všech bank si můžete spočítat na hypoteční kalkulačce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.