Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Hypotéky zdražily. Rozdíly v sazbách bank rostou

Investice 19.08.2009 | 12:00 0 Komentářů

Trh s hypotékami se meziročně propadl o více než polovinu

Praha – I přes klesající zájem klientů o hypotéky rostou jejich průměrné úrokové sazby. Ukazatel Fincentrum Hypoindex v červenci vzrostl oproti předchozímu měsíci v průměru o 11 bazických bodů na 5,66 %.
„Nárůst ovlivnila hlavně změna struktury preferovaných fixací z levnějších pětiletých a tříletých ve prospěch dražších jednoletých. Druhým významným faktorem byl růst sazeb u pětiletých fixací,“ komentuje vývoj úrokových sazeb jednotlivých fixací Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Podle Rajdla se zároveň mírně zvýšily rozdíly mezi sazbami. Klientům se tedy více vyplatí hledat levnější banku, neboť rozdíly v průměrných sazbách u pětiletých fixací činí přes 1,25 procentního bodu, u jednoletých pak téměř dva procentní body.
Zatímco v meziměsíčním srovnání došlo k nárůstu sazeb, v meziročním porovnání jsou současné sazby téměř do puntíku stejné jako v červenci 2008. Tehdy činila průměrná úroková sazba bez ohledu na dobu fixace 5,63 % a hypotéky s pětiletou fixací byly poskytovány v průměru shodně za 5,55 %. Jediným, kdo bude muset letos pravděpodobně sáhnout hlouběji do peněženky, budou klienti, kteří před rokem dali přednost jednoleté fixaci. U těchto fixací se úroveň úrokových sazeb v průměru meziročně zvedla z 5,83 % na 6,01 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.