Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Hypotéky splatíte levněji. Nová pravidla omezí banky

Investice 28.04.2015 | 07:41 0 Komentářů

Výhodnější podmínky pro klienty připravuje ministerstvo financí podle unijní směrnice. Čtvrtinu hypotéky by mělo jít splácet každý rok bez jakékoliv sankce.

Hypotéky splatíte levněji. Nová pravidla omezí banky

Praha – Předčasné splacení hypotéky má být pro Čechy výrazně levnější než dosud.

Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby klienti mohli jednou ročně splatit 25 procent hypotéky bez jakékoliv sankce i mimo termín fixace. Možné termíny předčasného splacení mají být součástí smlouvy s bankou.

V případě předčasného splacení kvůli rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka půjde dokonce ukončit celou hypotéku bez jakéhokoliv poplatku.

Změna je součástí zákona o úvěrech pro spotřebitele, jehož návrh ministerstvo nyní dokončuje. Platit by měla nejpozději od března příštího roku, řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Martin Pros.

Změna by se týkala jen nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona. Stávajícím klientům by se tato možnost otevřela až po začátku dalšího fixačního období.

Podle Hospodářských novin patří poplatky za předčasné splacení hypotéky v Česku k nejvyšším v Evropě. Bez sankce jej banky umožňují na konci fixačního období, zákon je k tomu dosud nevázal. Air Bank od letoška nabízí předčasné splacení celé hypotéky bez poplatku kdykoliv, pokud klient nepřejde k jiné bance, tedy nevyužije takzvané refinancování.

Evropská směrnice schválená před rokem stanoví, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. Tedy náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily (například z hypotečních zástavních listů či dlouhodobých vkladů), nebo na provize prodejní síti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.