Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Hypotéky překonaly další rekord. Tak levné ještě nebyly

Investice 21.05.2014 | 06:00 0 Komentářů

Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března.

Hypotéky překonaly další rekord. Tak levné ještě nebyly

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v dubnu klesly na další rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března, kdy činila 2,93 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

„S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

O 2300 korun méně než před pěti lety

Banky v dubnu poskytly 7193 hypotečních úvěrů (meziroční pokles o 4,3 procenta) za celkem 11,9 miliardy korun (bez výraznější změny oproti loňskému dubnu). Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 1 656 386 korun.

Splátka této průměrné hypotéky tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9087 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o více než 2300 korun měsíčně vyšší.

V květnu přišla další vlna

Další vlna snižování sazeb podle Rajdla přišla v květnu, takže rekord může být znovu překonán. „Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže, a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet,“ dodává Rajdl.

„Pětileté fixace do 2,5 procenta již nejsou žádná rarita a jedna z bank aktuálně láká na sazby u dvouleté fixace do dvou procent,“ upřesňuje Rajdl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.