Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba prolomila 2,5 procenta

Investice 17.12.2014 | 06:00 0 Komentářů

Lidé, kterým nyní končí pětiletá fixace, mohou oproti tehdejšímu stavu ušetřit na průměrné hypotéce téměř tři tisíce korun měsíčně.

Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba prolomila 2,5 procenta

Praha – Podeváté v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v listopadu 2,44 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního října, kdy činila 2,51 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

„Do listopadového snižování sazeb se zapojily prakticky všechny velké banky. Pokles nejoblíbenějších fixací již došel tak daleko, že u některých bank není problém získat pětiletou fixaci za stejnou nebo nižší cenu, jaká je u hypoték s pohyblivou sazbou,“ říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou se tak nyní lidem nevyplatí. Stejně tak se teď nevyplatí ani například jednoleté fixace, jejichž sazby přesahují tři procenta.

Průměrná výše úvěru v listopadu činila 1,7 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8959 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,60 procenta, byla průměrná splátka o 2831 korun měsíčně vyšší.

Sledované banky sjednaly podle Hypoindexu v listopadu hypotéky o celkovém objemu 12,482 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.