Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Hypotéka se státní podporou: Stanete se nevolníky banky

Investice 27.03.2009 | 14:16 0 Komentářů

Díky dotaci sice ušetříte, ale mnohem méně než čekáte

Stát začal znovu dotovat hypotéky na nákup staršího bytu nebo domu. Důvodem je nárůst úrokových sazeb na trhu. Základní informace jsme přinesli už v lednu.
Díky státní podpoře jistě něco ušetříte. Jenže se stanete nevolníky banky a o státní příspěvek se s ní rozdělíte. Nevěříte? Změnit banku znamená přijít o státní dotaci.
O podporu mohou žádat jen lidé do 36 let věku nezávisle na rodinném stavu, u manželů však musejí věkovou podmínku splnit oba partneři. Zájemce dále nesmí vlastnit jinou než kupovanou nemovitost určenou k bydlení a musí čerpat hypotéku na koupi bytu či rodinného domu s jedním bytem. #infobox
Státní příspěvek je poskytován nejdéle po dobu deseti let. Ovšem za celou tuto dobu nesmí dojít k refinancování původní hypotéky. Pokud by k němu došlo, již se nejedná o „hypotéku na koupi bytu nebo rodinného domu s jedním bytem“, ale o „hypotéku na refinancování hypotéky“ – a na tu se podle nařízení vlády č. 249/2002 dotace již nevztahují. To má pro mladé lidi čerpající hypotéku s dotací několik zásadních důsledků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.