Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

HTC se nedaří, na burze kráčí v šlépějích společnosti Blackberry

Investice 03.10.2013 | 16:56 0 Komentářů

Podle vývoje akcií společnosti na burze se dá snadno zjistit, jak se daří jejím výrobkům. A pro společnost HTC se nejedná o dobrou vizitku. Od počátku roku ztrácejí její akcie na taiwanské burze už 56 %. Od roku 2011 pak společnost ztratila 90 % své tržní kapitalizace, které v současnosti dosahuje na 3,8 miliardy dolarů (komentář XTB).

HTC obchoduje na 1,4 násobku čistých aktiv (Net Assets Value – NAV). To je přibližně 3 krát více, než v případě další méně úspěšné technologické společnosti Blackberry, která podepsala předběžnou dohodu o převzetí s kanadskou společností Fairfax. Horkým kandidátem na převzetí tak společnost HTC kvůli vysoké ceně stále není.

V grafu je znázorněn vývoj doporučení analytiků společností HTC, Blackberry a Nokia. HTC má nejen nejhorší doporučení z těchto společností (1,6 bodu z 5 možných), ale zároveň také ze všech technologických akcií, které sleduje společnost Bloomberg.

xtb-htc

HTC nestačí na konkurenci společností Apple a Samsung, které zákazníkům nabízejí podobné produkty. Její podíl na trhu chytrých telefonů klesl ve druhém kvartálu na 2,8 % z 5,8 % před rokem.

V červenci HTC předpovědělo už osmý kvartální pokles tržeb v řadě. Z třiceti analytiků oslovených společností Bloomberg doporučuje nákup pouze jeden.

Firma se může stát brzy kandidátem na převzetí, zatím je však příliš drahá. V případě dalšího poklesu podílu na trhu se stejným směrem vydají i její „levné“ akcie. Bude osud společností HTC a Blackberry podobný?

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.