Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

HSBC zaplatí rekordní pokutu, přiznala se k praní špinavých peněz

Banky 12.12.2012 | 15:11 0 Komentářů

Banka HSBC Holdings se jako první banka na světě se přiznala k praní špinavých peněz. S americkým ministerstvem spravedlnosti se dohodla, že zaplatí pokutu ve výši 1,92 miliardy dolarů (asi 37,5 miliardy Kč).

Přijímáme zodpovědnost za chyby z minulosti. Už jednou jsme řekli, že toho nesmírně litujeme a dnes to říkáme znovu,“ sdělil generální ředitel Stuart Gulliver, když o dohodě informoval. „Dnešní HSBC je od základů jiná organizace, která se liší od té, která se těch chyb dopustila,“ dodal šéf banky.

Banka se dohodou vyhne dalším soudním tahanicím, které by její pověsti ještě více uškodily. Bude ale muset plnit podmínky vyrovnání, jinak jí později budou hrozit ještě závaznější sankce a trestní stíhání.

HSBC bude také muset zlepšit interní kontrolu a další postupy, aby zabránila v přístupu do amerického finančního systému neoprávněným osobám. V případě, že banka tyto podmínky nesplní, bude obviněna z porušování bankovního tajemství a z porušení zákona. Ten v USA zakazuje udržovat obchodní styky s nepřátelskými zeměmi a osobami.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.