Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

HSBC Bank: boj českých společností o nové zakázky začíná

Investice 02.01.2012 | 10:58 0 Komentářů

Podmínky pro podníkání se podle indexu HSBC Bank stále zhoršují. Podle aktuálních výsledků české firmy i nadále bojují se snižováním objemu zakázek a vyhledáváním nových.

Aktuální údaje PMI® z českého výrobního sektoru od HSBC vypovídají o zhoršování celkových podmínek pro podnikání. Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC, kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, zůstal pod neutrální hranicí 50 bodů, což svědčí o setrvalém zhoršování podnikatelského prostředí ve výrobě.

„Prosincový výsledek PMI je mírně lepší než listopadový, ale pořád se nachází pod neutrální hranicí padesáti bodů, a proto se v následujících měsících budeme soustředit na rizika ekonomické aktivity. Již ve třetím čtvrtletí byl růst českého HDP mnohem horší než u dalších středoevropských zemí a Německa (český HDP mezičtvrtletně poklesl o 0,1 %, zatímco jak Maďarsko, tak Německo zaznamenaly půlprocentní růst a polské hospodářství dokonce růst ve výši jednoho procenta) a podle našeho názoru tomu v následujícím čtvrtletí nejspíš nebude jinak. Aktuální data o ekonomické aktivitě, které vydal statistický úřad, vykreslují poměrně statický obrázek; roční růst průmyslové výroby a exportu se oproti září nezměnil. PMI signalizuje, že můžeme očekávat ještě další pokles růstu. Přestože se Výroba dostala v prosinci zpátky nad neutrální hranici padesáti bodů, předstihové složky jako Nové zakázky a Zaměstnanost zaznamenaly pokles. Ceny vstupů v prosinci slabě vzrostly a firmy zatím snížily ceny hotových výrobků. Pokračování tohoto trendu by mohlo podkopat ziskovost firemního sektoru,“ komentuje Agata Urbanska, ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC.

PMI sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách.

Zdroj: Tisková zpráva HSBC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.