Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Hrozba intervence proti Sýrii jako záminka pro korekci na akciových trzích

Investice 28.08.2013 | 09:51 0 Komentářů

Ostře sledovaný index německé podnikatelské nálady Ifo podle včera zveřejněných údajů v srpnu již po čtvrté v řadě zpevnil. Nejen subjekty v české ekonomice může těšit, že se tak stalo převážně díky zlepšování nálady uvnitř mezi podniky strojírenského průmyslu, jejichž index vyšplhal na nejvyšší hodnoty od dubna 2012. Vše tedy nasvědčuje tomu, že německá ekonomika má ve třetím kvartále našlápnuto k velmi solidnímu růstu. (Komentář ČSOB)

Nicméně namísto toho, aby německé akcie a s nimi i ostatní hlavní akciové indexy oslavily zlepšující se kondici největší evropské ekonomiky, skončil včera index DAX ale i ostatní důležité akciové trhy v hlubokém mínusu. Důvodem byl nárůst geopolitických rizik v souvislosti s možným vojenským zásahem západních mocností proti Sýrii.

Je ovšem otázkou jak dlouho vydrží téma Sýrie pro globální trhy tím nosným. Sýrie, ale i třeba sousední Egypt, nejsou trhy a ekonomiky, které by mohly nabourat rýsující se oživení v Evropě. Stejně tak se investoři nemusí obávat toho, že by vojenská angažovanost Západu byla jakkoliv masivní. Spíše půjde o vzdušný zásah, který bude mít svojí povahou daleko k akcím v Afghánistánu, Iráku či např. v roce 2011 v Libyi.

Jinak řečeno – akciové (a některé jiné) trhy však možná potřebovaly záminku či spouštěcí mechanismus ke korekci a tu jim hrozba odvety za použití chemických zbraní zřejmě poskytla.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.