CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

25. 02. 2015

0 komentářů

Hřivna padá. Ukrajinská centrální banka naštvala Jaceňuka

 


 

Hřivna padá. Ukrajinská centrální banka naštvala Jaceňuka

Kyjev – Ukrajinská centrální banka zvýšila kontrolu nad přístupem bank k zahraničním měnám. Snaží se tak odvrátit kolaps domácí hřivny. Podle nového rozhodnutí centrální banka tento týden nedovolí komerčním bankám, aby nakupovaly zahraničí měny pro své klienty, a omezí i částku, kterou mohou banky koupit pro sebe.

Rozhodnutí banky ostře kritizoval premiér Arsenij Jaceňuk, podle kterého rozhodnutí poškozuje ekonomiku. Nelíbí se mu rovněž, že banka své rozhodnutí nekonzultovala s vládou.

Centrální banka v dnešním prohlášení oznámila, že komerční banky nebudou moci kupovat cizí měnu pro své klienty až „do 27. února 2015 včetně“ a že banky budou moci pro sebe nakoupit cizí měnu v objemu nejvýše 0,5 procenta jejich požadovaného kapitálu. Zákaz platí pro banky, které obchodují s měnami jménem klientů, tyto obchody však tvoří téměř veškeré oficiálně registrované obchody. Banky stále mohou obchodovat mezi sebou, ale na vlastní účet.

Jaceňuk dodal, že on a ministryně financí Natalija Jarešková budou usilovat o naléhavou schůzku s prezidentem Petrem Porošenkem a požádají ho, aby předvolal šéfku centrální banky Valerii Hontarevovou kvůli vysvětlení kroků banky.

REKLAMA

„Dnes ráno jsem zjistil na internetu, že centrální banka nezávisle a bez konzultace učinila rozhodnutí o uzavření mezibankovního trhu, které nepřispívá ke stabilitě národní měny,“ prohlásil Jaceňuk na zasedání vlády přenášeném televizí. „Tato situace má velmi složitý a negativní dopad na ekonomiku Ukrajiny, rovnováhu finančního systému a směnný kurz,“ dodal.

Hřivna ztrácí desítky procent

Ukrajinská centrální banka zavedla omezení pro nákupy zahraničních měn s cílem zastavit pokles domácí hřivny. Za poslední dva dny hřivna kvůli pokračujícím ozbrojeným střetům na východě Ukrajiny oslabila o více než 13 procent.

Ukrajinský rozpočet je kvůli bojům s proruskými rebely na východě země velmi napjatý. Devizové rezervy centrální banky činí pouze 6,42 miliardy USD (155 miliard Kč) a banka má velmi málo možností k tomu, aby zastavila propad domácí měny.

V úterý centrální banka zpřísnila měnovou regulaci u dovozců. Tento týden také oznámila, že přijme další opatření na podporu hřivny, která letos vůči dolaru oslabila již o 50 procent. O 50 procent se hřivna vůči dolaru propadla i za celý loňský rok, napsala agentura Reuters.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *