Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Hra do vlastní kapsy. Tak odvádějí dary sázkaři

Investice 23.10.2010 | 12:08 0 Komentářů

Kam míří odvody provozovatelů hazardu na „dobročinné účely“?

Společnosti podnikající v hazardu odvedly za minulý rok 3,361 miliardy korun na veřejně prospěšné účely (VPÚ). Detailní vyúčtování odvodů na VPÚ, které ministerstvo financí zveřejnilo po několika urgencích týdeníku EURO předminulý týden, vyvolává stejně jako loni pochybnosti. 
Atypická Sazka
Největší podpory se v loňském roce od loterijních společností tradičně dostalo sportu. Seřadíme-li si příjemce odvodů na VPÚ dle sportovního účelu, není překvapením, že nejvyšší částku – 863,6 milionu korun – získalo občanské sdružení Zelený ostrov od společnosti Sazka. Sdružení je majoritním akcionářem firmy Bestsport, která spravuje O2 arenu v pražských Vysočanech.
Členy sdružení jsou akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy. V tomto případě akcionáři loterijní společnosti prostřednictvím odvodů na VPÚ pouze navyšují svůj zisk. Z něho jde navíc drtivá většina nikoli na sportovní činnost svazů, ale na umořování dluhu za výstavbu arény, který dosahuje zhruba devatenácti miliard korun. „Sazka je atypická. Z diskusí, zda její akcionáři mohou použít odvody na splátku dluhopisů, historicky vyplynulo, že mohou. Protože se to bralo tak, že hala je veřejně prospěšný účel, sportuje se tam,“ uvádí ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta.
Přitom se ale nelze ubránit dojmu, že benevolence v nakládání s prostředky určenými na veřejně prospěšné účely se rozlévá i do dalších oblastí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.