Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Hospodářský výbor nepřijal Urbanův návrh na změnu řízení ERÚ

Investice 18.03.2014 | 14:47 0 Komentářů

Sněmovní hospodářský výbor o návrhu ani nehlasoval. Dále pak neschválil návrh Jaroslava Faltýnka na obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynu.

Hospodářský výbor nepřijal Urbanův návrh na změnu řízení ERÚ

Praha – Sněmovní hospodářský výbor dnes odmítl návrh poslance ANO Jaroslava Faltýnka na obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynu. Výbor nepodpořil ani kontroverzní návrh poslance ČSSD Milana Urbana, který měnil způsob řízení Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Oba návrhy směřovaly k novele energetického zákona, kterou výbor nakonec doporučil Sněmovně schválit jen s legislativně technickými úpravami. Novela má především vyjasnit účtování poplatků za obnovitelné zdroje.

Výbor o Urbanově návrhu ani nehlasoval, protože ministerstvo průmyslu a obchodu k němu zaujalo negativní postoj. Návrh přepokládal mimo jiné zřízení pětičlenné rady ERÚ. Samotnému úřadu se tento návrh nelíbil, a obrátil se kvůli němu dokonce na Evropskou komisi, aby přezkoumala, zda je v souladu s evropskými směrnicemi. Urban řekl, že návrh nebude vznášet ani ve druhém čtení zákona.

„My zřízení regulační rady jako princip podporujeme, a dokonce jsme v tomto smyslu s ERÚ zahájili práce na tom, jak to formulovat do velké novely,“ řekl poté novinářům náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

Podle něj je potřeba pečlivě zvážit, jaké budou pravomoci rady i předsedy úřadu, a také je nutné, aby takový návrh prošel připomínkovým řízením. „V každém případě tento návrh bude zapracován do velké novely zákona a takto jsme jednali i s ERÚ,“ dodal. Velkou novelu energetického zákona by podle něj měla vláda předložit Sněmovně do poloviny roku.

Střet zájmů

Výbor nepřijal ani návrh poslance Faltýnka na obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynových stanic. Ministerstvo k němu zaujalo také negativní postoj, ale členové výboru o něm hlasovali, protože si ho osvojil předseda výboru a Faltýnkův spolustraník Ivan Pilný. Podpořilo ho jen šest přítomných poslanců.

Návrh vzbudil obavy ze střetu zájmů. Faltýnek působí jako manažer ve firmě Agrofert předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Hospodářské noviny v únoru napsaly, že Agrofert vlastní osm bioplynových stanic a ve velkém je také staví. Faltýnek řekl deníku Právo, že na stanice Agrofertu by se podpora nevztahovala, protože by ji dostávaly pouze nové zdroje, se kterými firma nepočítá.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nepřistoupilo na jeho návrh se zdůvodněním, že by znamenal znovuzavedení časově neomezené podpory bioplynových stanic bez omezovacího regulačního nástroje ze strany Energetického regulačního úřadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.