Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Horská služba musí šetřit. V rozpočtu letos chybí 23 milionů

Investice 18.01.2015 | 13:48 0 Komentářů

Stát dal záchranářům jen část peněz, o které žádali.

Horská služba musí šetřit. V rozpočtu letos chybí 23 milionů

Horní Mísečky (Trutnovsko)  – Horské službě ČR chybí na pokrytí provozních a investičních potřeb letos v rozpočtu asi 23 milionů korun. Bude proto muset šetřit. O zvýšení dotace od ministerstva pro místní rozvoj z dosud přidělených 107 milionů na potřebných 130 milionů korun by se mělo jednat.

Novinářům to dnes řekli ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) a náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Skůtry se prostě nekoupí

Šlechtová uvedla, že není v současnosti schopna chybějící peníze záchranářům zajistit. „Pokud nebudou peníze, tak Horská služba v letošním roce prostě nebude kupovat skútry a novou techniku a budeme to řešit v rámci stávajícího technického parku, který Horská služba má,“ řekla.

Ministerstvo podle ní 23 milionů korun navíc nyní nemá. „Pokusím se o debatu s ministerstvem financí, zda by bylo možné udělat rozpočtové opatření pro dofinancování potřeb Horské služby,“ dodala Šlechtová.

Horská služba jako obecně prospěšná společnost žádala ministerstvo pro letošní rok o provozní dotaci 110 milionů korun a o 20 milionů korun na investice. Dostala však 92 milionů korun na provoz a 15 milionů korun na investice.

„Pro nás je teď prvořadý úkol zajistit zimní sezonu. To zajištěno v plném rozsahu bude. Peníze jsou otázkou podzimu a začátku příští zimní sezony,“ uvedl Brožek.

Stát snad ještě pěníze pošle

Náčelník věří, že stát peníze nakonec záchranářům pošle. Podobná situace podle něj byla i loni, kdy doplnění provozní dotace o 15 milionů na 110 milionů korun Horská služba dostala až na podzim. Kvůli nejistotě však již záchranáři letos začali šetřit.

„Zatím omezujeme veškeré nákupy a obnovy do doby, dokud nebudeme mít jistotu, že budeme schopni zaplatit objednané zboží,“ řekl Brožek.

U Horské služby je nyní zaměstnáno asi 70 lidí, dalších 380 záchranářů je dobrovolných. Horská služba v sedmi českých pohořích provozuje 79 stanic a služeben. Její členové obsluhují 44 vozidel, 86 sněžných skútrů, 42 terénních čtyřkolek a jednu rolbu.

Se znakem Horské služby na českých horách slouží i 12 lavinových a pátracích psů. Ročně Horská služba zasahuje u asi osmi tisíc úrazů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.