Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Hollywoodské natáčení Česku vyfouklo Maďarsko

Investice 27.07.2009 | 13:02 0 Komentářů

Letos do Česka nepřijel natáčet jediný zahraniční štáb. Před pár lety tu utrácely destítky milionů dolarů

Brno – Milióny do státní pokladny, holywoodské hvězdy v ulicích a davy turistů obcházející místa známá z kasovních trháků. Výčet výhod, které České republice přináší natáčení zahraničních filmařů, by mohl pokračovat klidně dál.
Samotné výhody už ale pokračovat nebudou. Česku totiž zájem hvězdných štábů přebírají jiné středoevropské země – konkrétně Maďarsko. To totiž nabídlo filmařům daňové výhody a v posledních letech také investiční pobídky, stejně jako některé další země. Informovaly o tom agentury s odvoláním na americký deník Wall Street Journal.
Maďarsko Čechy dohnalo a předehnalo
Filmaři ze zahraničí utratili v Česku v roce 2003 270 milionů dolarů. Pokles zájmu začal být patrný v roce 2004, když Maďarsko zavedlo daňové úlevy a inkasovalo od filmařů 22 milionů dolarů.
O rok později už se Česku vyrovnalo s 85 utracenými miliony a v roce 2008 mu daleko „uteklo“. Zahraniční umělci neváhali za možnost natáčet v Maďarsku zaplatit 250 milionů dolarů. Zatímco v Česku utratili jen 40 milionů, což od roku 2003 představuje pokles o 85 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.