Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Hodnota IPO dosáhla na čtyřleté maximum, nových firem by mělo na světových burzách přibývat i v roce 2019

Investice 28.12.2018 | 13:28 0 Komentářů

Hodnota prvních veřejných nabídek akcií (IPO) na světových burzách vzrostla v letošním roce o pět procent a překročila 200 miliard dolarů. Dosáhla tak na čtyřleté maximum. Příliv nových firem na burzy by měl podle analytiků pokračovat i v roce 2019.

„To, co definovalo uplynulý rok, byla mega-IPO, tedy obchody přesahující miliardu dolarů,“ uvedla pro Financial Times analytička JPMorgan Liz Myersová. IPO takové velikosti bylo v letošním roce zhruba 30 a podle Liz Myersové by stejné tempo mělo vydržet i v příštím roce.

Vstupy na asijské trhy tvořily v rámci celého světa 46 procent, a to zejména díky IPO China Tower, Xiaomi či SoftBank. Podíl IPO amerických burz dosáhl 30 procent. Absolutním vítězem se ale stala burza v Hong Kongu, kde se podařilo firmám získat 32,4 miliardy dolarů. Burza v New Yorku získala 31,5 miliardy dolarů, Nasdaq 29,2 miliardy dolarů a burza v Tokiu 23,8 miliardy dolarů.

Tahounem světových burz byly v letošním roce také technologické firmy a start-upy s hodnotou přes miliardu dolarů. Ty letos na burzách získaly zhruba 57 miliard dolarů. Zájem o technologické firmy by měl přetrvat i v roce příštím, kdy by mohla na burzu vstoupit například společnost Uber či Lyftu.

„V roce 2019 se nejspíš dočkáme menšího počtu vstupů firem na burzu, naopak jejich hodnota ale bude v průměru vyšší,“ vysvětluje Paul Donahue z Morgan Stanley.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.