Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Hledá se TOP 25 žen českého byznysu. Pomozte je vybrat

Investice 13.04.2014 | 16:06 0 Komentářů

I díky anketě začaly v tuzemsku fungovat mentoringové programy, v nichž úspěšné ženy pomáhají rozvinout kariéru svým kolegyním.

Hledá se TOP 25 žen českého byznysu. Pomozte je vybrat

Praha – Desátý ročník ankety TOP 25 žen českého byznysu odstartovaly deník Hospodářské noviny a server IHNED.cz.

Až do 16. května může kdokoliv do žebříčku pro rok 2014 nominovat významnou manažerku či podnikatelku, která působí v České republice.

Navrhovat lze také kandidátky do ankety TOP 5 žen veřejné sféry.

Žebříček nejúspěšnějších manažerek a podnikatelek neslouží jen ke zviditelnění významných žen v byznysu. I díky němu začaly v tuzemsku fungovat mezioborové a mezipodnikové mentoringové programy, v nichž úspěšné ženy pomáhají rozvinout kariéru svým kolegyním.

Odyssey

Jedním z projektů, které inspirovala právě anketa TOP 25 žen českého byznysu, je program Odyssey. Ten vznikl v roce 2010 na popud tehdejší generální ředitelky společnosti Vodafone ČR Muriel Anton, trojnásobné královny žebříčku.

Ačkoliv Anton již šéfkou Vodafonu není, mentoringový program dále intenzivně rozvíjí – v květnu jej spustí na Slovensku. „A jsem přesvědčena, že se rozšíří do dalších zemí střední a východní Evropy,“ říká Anton. Letos bude podle Anton Odyssey v Česku zaměřen poprvé nejen na manažerky soukromých firem, ale i na ženy z veřejné sféry.

Zdarma, vždy po celý rok, se scházejí mentorka se svou žačkou – mentee -, aby ta zkušenější pomohla rozvinout kariéru talentované ženě. Mentorkami je v Odyssey řada manažerek, které v žebříčku HN TOP 25 žen českého byznysu figurovaly – například Magdalena Souček z EY, Martina Březinová ze Sodexa, Klára Starková z PPF či Dita Stejskalová z Ogilvy PR.

Equilibrium

Rok po založení Odyssey spustila mentoringový program Equilibrium i Britská obchodní komora ve spolupráci s Českou spořitelnou. „Impulsem bylo, že jsme chtěli zbourat takzvaný skleněný strop – řada talentovaných žen neměla přístup k mentorům, nevěděla, jak si vytvořit profesní síť,“ uvádí manažerka pro rovné příležitosti ve skupině Erste Bank Vera Budway-Strobachová.

„Mentoringový program jim pomůže navázat kontakty, naučit se nepsaná pravidla hry, získat sebevědomí i osobnostně růst,“ dodává. Nový ročník Equilibria odstartovala Britská obchodní komora před pár dny.

Mezi mentory nejsou nejen ženy, ale také manažeři, například nový šéf Vodafonu Balesh Sharma nebo šéf Marks & Spencer Jonathan Smith. I v tomto případě je mentoring, který trvá rok, zdarma.

Lean In kluby

Druhá dáma loňského žebříčku TOP 25 žen, šéfka ING pojišťovny Renata Mrázová, je zase patronkou Lean In klubů, které v Česku pořádá platforma Business Leaders Forum. Inspirací byla kniha vysoké manažerky Facebooku Sheryl Sandbergové Lean In (Opři se do toho), v níž ženám radí, že je normální mít rodinu a zároveň pracovat na kariéře.

„Celý koncept je postaven na pravidelném setkávání žen, které se scházejí v kroužku sedmi až deseti dam, na 90 minut jednou za měsíc. Předávají si tipy a triky, jak zvládat roli matky, dcery, manželky a manažerky,“ říká výkonná ředitelka platformy Iva Petříčková.

V tomto případě jde spíše než o klasický mentoring o takzvaný networking neboli síťování. A Lean In kluby vznikají nejen v Praze a v Brně, ale i v dalších městech. „Po síťování vidíme obrovskou poptávku zejména v menších městech, jako je například Jihlava, Hradec Králové,“ tvrdí Petříčková.

Lean In kluby nejsou otevřené jen pro nejvyšší manažerky, ale i pro nižší a střední manažerky či podnikatelky, které na sobě chtějí pracovat.

Nominační formulář TOP 25 žen českého byznysu.

Nominační formulář TOP 5 žen veřejné sféry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.