Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Hledá se nejabsurdnější bankovní poplatek. Hlasujte i vy

Investice 21.02.2015 | 07:58 0 Komentářů

Zatím posledním vítězem ankety se před rokem stal poplatek za vedení účtu k úvěru, kolem něhož se mezi bankami a jejich klienty vedla tvrdá bitva.

Hledá se nejabsurdnější bankovní poplatek. Hlasujte i vy

Praha – Už jen do konce února lze hlasovat v desátém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Veřejnost může na webu BankovniPoplatky.com vybírat mezi pěti kandidáty, kteří v nominačním kole získali nejvíce hlasů.

Prvním nominovaným je poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou. Podle organizátora ankety Patrika Nachera jej účtuje například Komerční banka – u týdenního výpisu jde o 40 korun, u denního (při pohybu na účtu) 200 korun, u objednání archivního výpisu chce jednu korunu za každou stranu.

O anticenu soutěží i poplatek za autorizační či autentizační SMS. Jako příklad této kategorie poplatků uvádí Nacher sadu 100 SMS od UniCredit Bank za 90 korun, přihlašovací SMS za dvě koruny u České spořitelny nebo potvrzení transakce SMS zprávou při platbě kartou u Raiffeisenbank (2,40 koruny).

Třetím kandidátem je poplatek za změnu osobních údajů u běžného účtu, který v plném rozsahu uplatňuje Poštovní spořitelna – například za změnu adresy u běžného účtu chce 26 korun.

Pětici nominovaných doplňují poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking a dále výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou.

Zatím posledním vítězem ankety se před rokem stal poplatek za vedení účtu k úvěru, kolem něhož se mezi bankami a jejich klienty vedla tvrdá bitva. Soudy se nakonec v drtivé většině případů přiklonily k názoru bank, že si tyto poplatky účtují v souladu se zákony. Většina bank nicméně poplatek za správu či vedení úvěrového účtu odstranila, většinou však jen pro nové smlouvy.

Kromě zmíněného poplatku „zvítězily“ v předchozích ročnících ankety také poplatek za příchozí platbu, za výběr z bankomatu vlastní banky, za vedení běžného účtu, za nadměrný vklad, za vklad na přepážce na vlastní účet, za výběr na přepážce z vlastního účtu, za předčasně splacený úvěr a za zjištění zůstatku přes bankomat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.