Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Historický okamžik: Ceny v eurozóně poprvé klesly

Investice 30.06.2009 | 12:30 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny v eurozóně klesly poprvé od zavedení společné měny v roce 1999

Brusel – Spotřebitelské ceny v eurozóně klesly v červnu meziročně o 0,1 %. Pokud se předběžná čísla statistické agentury Eurostat potvrdí, půjde o první negativní inflaci v oblasti přinejmenším za poslední dekádu, od doby, kdy byla roku 1999 spuštěna jednotná evropská měna.
Předběžné výsledky má Eurostat potvrdit 15. července. Ekonomická recese bez ohledu na to omezila poptávku a padající ceny energie a potravin stlačily inflaci z rekordních výšek, kterých dosáhla loni v létě. V květnu inflace v eurozóně stagnovala na 0 procentech.
Podle Evropské centrální banky (ECB) se ale eurozóna nemusí obávat pádu do deflační spirály. Propad je totiž podle představitelů ECB dočasný a vázaný na pokles cen ropy.
ECB: „Finanční nestabilita nehrozí“
Skutečná deflace má na ekonomiku devastující účinky. Zákazníci totiž kvůli snižování cen odkládají nákupy a tím zapříčiňují další propad cen. To vede k začarovanému kruhu klesající poptávky, zvyšování státních dluhů a nezaměstnanosti. Právě k tomu došlo za velké hospodářské krize ve 30. letech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.