CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

29. 03. 2022

0 komentářů

Historický moment: jakou roli sehrály ruské ETF?

 

Ve všem tom marasmu a bídě kolem okupace Ukrajiny a válce mne zaujala jedna netradiční věc v našem oboru. Poutavé je především to, že tato situace nastala vůbec poprvé, nikdy dříve k ničemu takovému nedošlo. 

O co se jedná? V reakci na invazi na Ukrajinu a následné sankce od valné většiny zbytku světa Rusové zavřeli moskevskou burzu. Chtěli tak zakrýt její markantní propad; aby nebylo navenek vidět, jak obrovský zásah dostali. Takže nebylo kde ruské akcie kupovat a prodávat (s výjimkou několika málo titulů, které jsou kótované i na zahraničních burzách).

Jenomže ani tohle Rusům nevyšlo. Svět totiž ten sešup i tak moc dobře viděl.

Mohou za to fondy ETF. Existují totiž takové, které se specializují přímo na Rusko a akcie místních firem. A většinou se obchodují mimo Rusko – zpřístupňují tak západoevropským a americkým investorům ruský akciový trh.

A tyto ETF měly v momentu uzavření moskevské burzy ruské akcie pochopitelně nakoupené. A protože se obchodují na Západě, zafungovaly jako krásný indikátor stavu ruských akcií. Naplno ukázaly, jak moc se místní trh propadl. Příklad: na Rusko zaměřený ETF jménem iShares MSCI Russia ADR/GDR UCITS ETF USD obchodovaný na švýcarské burze končil na hodnotě 24,5 dolaru, přičemž před invazí to bylo přes 120 dolarů. Tedy propad o 80 procent.

REKLAMA

Jan Hlavsa, spoluzakladatel Fondee

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022