Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Český HDP vloni vzrostl o 1,7 procenta

Investice 15.02.2012 | 09:35 0 Komentářů

Ekonomika sice meziročně vzrosta, kvůli poklesu ve dvou kvartálech jsme ale v recesi

Praha – Hrubý domácí produkt (HDP) v Česku vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2011 meziročně o půl procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).
Ve srovnání s třetím kvartálem loňského roku naopak HDP klesl o 0,3 procenta. Podle statistiků HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost celkově za rok 2011 vrostl o 1,7 procenta. Během roku 2011 se ale tempo jeho růstu postupně zpomalovalo.
„O meziroční růst a zmírnění mezičtvrtletního snížení HDP se v minulém čtvrtletí zasloužil pouze vývoj jeho druhé složky – daní z produktů, zejména spotřební daně z tabákových výrobků,“ uvádí ČSÚ.  Tato složka podle statistiků meziročně výrazně vzrostla vlivem předzásobení v souvislosti se změnou sazeb k 1. lednu 2012.
Ekonomice pomáhal zahraniční obchod
Vývoj poptávky byl podle statistiků ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 obdobný jako v předchozích kvartálech. Opětovně také rostl vývoz než dovoz zboží a služeb. Přebytek zahraničního obchodu tak byl stále ještě schopen vyrovnávat postupně klesající domácí výdaje a zabezpečovat růst úhrnné poptávky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.