Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

HDP – strašák revize se rozplynul jak pára nad hrncem, ekonomika opět překvapila

Makro 07.03.2014 | 10:58 0 Komentářů

Česká ekonomika vloni klesla podle Českého statistického úřadu meziročně o 0,9 %, byť v posledním čtvrtletí hrubý domácí produkt přidal v porovnání s minulým rokem 1,3 %. To je o pět desetin rychlejší růst než ukázal předběžný odhad z poloviny února. Mezičtvrtletně se v ekonomice utratilo o 1,9 % více (komentář GE Money Bank).

Poslední klíčová statistika loňského roku, která v několika číslech shrnuje zdraví a vývoj ekonomiky, je na světě. A její výsledek je opět lepší, než jsme čekali. Po předběžném odhadu byla očekávána spíše negativní revize. Opak je pravdou. Výsledky mají přesto jedno velké ale. Ne sice z hlediska dojmu z ekonomického výkonu jako takového, ale z hlediska faktu, že interpretace celkových čísel je stále obtížnější. A není to samozřejmě pouze o interpretaci, ale problémy mohou postupně mít i modely, které se k předpovědím používají.

Ačkoliv se ekonomický výkon obvykle interpretuje prostřednictvím HDP, Český statistický úřad doporučuje v případě posledního čtvrtletí sledovat raději vývoj tzv. HPH – hrubé přidané hodnoty. Rozdílem mezi těmito dvěma způsoby výpočtu ekonomického výkonu jsou (čistě matematicky) tzv. čisté daně z produktů, jejichž příspěvek k růstu ekonomiky byl v posledním loňském čtvrtletí enormní. Stejně jako v roce 2012 to souvisí s navýšením cigaretových zásob, které reaguje na změnu spotřební daně. Pohledem přidané hodnoty tedy ekonomika vzrostla meziročně i mezičtvrtletně o 0,6 %. I to je ale nadmíru dobrý výsledek.

Z hlediska jednotlivých odvětví zůstává obraz české ekonomiky nezměněn. Peněžnictví, pojišťovnictví a klíčový zpracovatelský průmysl táhly na konci loňského roku ekonomiku vzhůru. Na druhé straně spektra je stavebnictví a obecně služby neprůmyslového charakteru.

Optikou spotřeby pomohly české ekonomice v posledních třech měsících loňského roku především firmy, které investovaly do dopravních prostředků. Zahraniční obchod po pauze také přispěl k růstu HDP. Obě složky vylepšily jak srovnání s předchozím rokem, tak s předchozím čtvrtletím. Za celý rok ale byly pro dynamiku ekonomického výkonu zátěží.

Domácnosti utratily za celý rok méně než v roce 2012 (-0,2 %), v samotném posledním čtvrtletí se ale jejich spotřeba zvýšila meziročně i mezičtvrtletně.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Tagy ekonomika HDP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.