Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

HDP – sice zlepšení, ale stále nic moc

Makro 04.12.2013 | 15:04 0 Komentářů

Česká ekonomika klesla mezičtvrtletně podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí o 0,1 %. V porovnání s minulým rokem se v ekonomice utratilo celkově o 1,3 % méně. Průměrná nominální mzda vzrostla meziročně o 322 Kč na 24 836 Kč (komentář GE Money).

Předběžný odhad hrubého domácího produktu naznačil, že se domácí ekonomika vyvíjela podstatně hůře, než se dalo vyvozovat z každoměsíčních statistických dat. Kladná revize tedy byla na místě a dnes jsme se jí opravdu dočkali. Přestože předchozí čtvrtletí byla statistickým úřadem mírně zhoršena (o desetinku procentního bodu), dnešní vylepšení předběžných čísel tuto negativní zprávu převážilo. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že ještě před několika měsíci se obecně očekávalo, že ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí mírně poroste.

Spotřeba domácností se výrazně zhoršila. V porovnání s předchozím čtvrtletím domácnosti utratily o 0,7 % méně (-0,2 % q/q v Q2), v meziročním srovnání se tempo propadu ale snížilo na –0,1 %. Pohledem na vývoj vkladů domácností, které v období od července do září oproti předchozím třem měsícům stagnovaly, to vypadá, že spotřeba nebyla financována z úspor. To znamená, že domácnostem pravděpodobně klesly příjmy, byť průměrná mzda vzrostla nominálně o 0,3 %. Částečným důvodem může být pokles počtu zaměstnanců, který mezi druhým a třetím čtvrtletím roku činil téměř devět tisíc osob.

Spotřeba vlády se naopak zvedá, a to jak v mezičtvrtletním, tak meziročním srovnání. Nicméně to je pouze jedna strana mince. V posledních čtvrtletích totiž výrazně klesají investice vlády a podle vývoje ve státním rozpočtu se dá usuzovat, že je to případ i posledního vývoje ekonomiky. Pravdou zůstává, že nijak zásadně doposud neinvestovaly ani domácnosti, ve třetím čtvrtletí se ale pravděpodobně jejich investiční aktivita zvýšila. Investice do obydlí reálně vzrostly (nesezónně očištěno) oproti druhému čtvrtletí o pětinu, což je nejvíce od roku 1996, zvýšil se i stav hypotečních úvěrů. Celková tvorba hrubého fixního kapitálu (bez zásob) klesla mezičtvrtletně o 0,6 %, což je oproti předchozímu jednomu procentu mírné zlepšení.

Saldo zahraničního obchodu tentokrát opravdu kleslo, a to mezičtvrtletně o zhruba 12 %. Důvodem jsou především vyšší dovozy.

Z odvětvového pohledu se proti předběžnému odhadu nic nemění. Zpracovatelský průmysl vytvořil zhruba stejně přidané hodnoty jako ve druhém čtvrtletí, a to především díky výrobě automobilů. Dařilo se i peněžnictví. Naopak stavebnictví, činnosti v oblasti nemovitostí, zemědělství, energetika, těžební průmysl a některá další odvětví přispěla k poklesu hrubé přidané hodnoty.

Od začátku roku klesla domácí ekonomika meziročně o 1,8 %. Aby se přiblížila k odhadovanému letošnímu poklesu na úrovni 1,2 %, musela by v posledním čtvrtletí roku vzrůst mezičtvrtletně o 1,3 %. To je vzhledem k současné dynamice pravděpodobně nad síly české ekonomiky, nicméně dá se předpokládat, že ekonomika do recese nespadne. Důvodem je relativně nízká srovnávací základna, dobrá indikace nákupních manažerů, pozitivní vývoj poptávky i nálada spotřebitelů. Rizikem může být výsledný dopad oslabení koruny na současnou spotřebu domácností a na náklady firem.

Průměrná nominální mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí nominálně meziročně o 1,3 %. Ceny tentokrát rostly pomalejším tempem, což ve výsledku znamená reálný růst průměrné mzdy o 0,1 %. Objem vyplacených mezd i přes pokles počtu zaměstnanců vzrostl o 0,1 %.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Tagy HDP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.