Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

HDP rostlo v prvním čtvrtletí 5,3% tempem

Český statistický úřad publikoval zpřesněné údaje vývoje HDP v letošním prvním čtvrtletí. Zveřejněné výsledky potvrzují, že tempo růstu české ekonomiky se zpomalilo.

Český statistický úřad zpřesnil svůj 5,4% odhad růstu českého HDP, které zveřejnil v půli května. Podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,9 % ve srovnání se 4. čtvrtletím 2007, respektive o 5,3 % oproti 1. čtvrtletí roku 2007.

Hlavní příčiny zpomalení tempa růstu HDP bylo podle ČSÚ markantní snížení spotřeby obyvatelstva a snížení vládních výdajů v reálných hodnotách, na kterých se negativně projevil skokový růst inflace. Další poptávkové složky, tvorba kapitálu a saldo zahraničního obchodu, sice podle ČSÚ i nadále dynamicky rostly, nedokázaly však propad tempa růstu konečné spotřeby plně kompenzovat.

HDP v zemích EU 27 vzrostl v 1. čtvrtletí podle odhadu Eurostatu z 3. června meziročně o 2,5 %, z toho v Eurozóně o 2,2 %. Na Slovensku se HDP zvýšil o 8,7 %, v Polsku o 6,4 %, v Rakousku o 2,9 %, v Německu o 2,6 % a v Maďarsku o 0,7 %.

Zdroj: Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.