Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

HDP rostl pomaleji, spotřeba eskaluje

Makro 29.06.2018 | 13:15 0 Komentářů

Zpřesněné údaje HDP za 1. čtvrtletí 2008 dle Českého statistického úřadu ukazují pomalejší než očekávaný růst. Zato spotřeba domácností roste rychleji než příjmy.

Hrubý domácí produkt (HDP) v 1. čtvrtletí 2018 podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl meziročně o 4,2 % a mezičtvrtletně o 0,5 %. „Každoroční revize časové řady HDP ukázala, že loňský hospodářský růst byl o desetinu slabší, než statistický úřad dříve odhadoval. Celkově však bylo zpřesnění spíše kosmetické,“ hodnotil výsledky Viktor Zeisel, hlavní ekonom investičního bankovnictví Komerční banky.

Spotřeba domácností v 1. čtvrtletí 2018 vzrostla mezičtvrtletně o 5,5 %, přičemž peněžní a nepeněžní příjmy stouply jen o 4,2 %. „Češi málo spoří a většinu dodatečně vydělaných peněz hned zase utratí. Rostoucí příjmy sice navyšují životní úroveň lidí, ale pokryjí jen růst spotřeby a na úspory již moc finančních prostředků nezbývá,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Měsíční data ukazují, že česká ekonomika na začátku roku citelně zpomalila a její rozjezd ve druhém čtvrtletí je spíše pozvolný. Podobné tomu je i v eurozóně. Na začátku roku tam ekonomický růst zbrzdily jednorázové faktory (stávky, mrazy, chřipková epidemie), ale ani po jejich opadnutí výraznou akceleraci nepozorujeme. Od letošního roku tak pro českou ekonomiku očekáváme zpomalení,“ varuje Viktor Zeisel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.