Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

HDP přidal dvě procenta, říká první odhad statistiků

Investice 15.05.2014 | 09:37 0 Komentářů

V prvním čtvrtletí roku 2014 tuzemská ekonomika ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala. Za stagnací stojí zejména změna daně u tabákových výrobků, kvůli které se prodejci předzásobili.

HDP přidal dvě procenta, říká první odhad statistiků

Praha – Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala. Důvodem není špatný vývoj ekonomiky, ale pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků způsobený předzásobením na konci loňského roku. Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o dvě procenta, tedy nejvíce za poslední dva roky. V předběžném odhadu to dnes uvedl Český statistický úřad.

Analytici počítali spíše s mezičtvrtletním poklesem ekonomiky, meziroční růst očekávali.

„V mezičtvrtletním srovnání HDP nevzrostl v důsledku výrazného poklesu příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, vyplývajícího z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí,“ uvedl ČSÚ.

„Růstová hodnota je pozitivní. Nyní je důležité, aby se propsala i do dalších oblastí, jako je například zaměstnanost,“ komentuje výsledky Michal Kozub, analytik Home Creditu.

O meziroční růst ekonomiky se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. „Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků a také dalším průmyslovým odvětvím, která byla schopna pružně reagovat na rostoucí domácí i zahraniční poptávku,“ uvedl ČSÚ.

Na výdajové straně ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky podílel především zahraniční obchod, zvýšily se i výdaje na konečnou spotřebu a tvorba fixního kapitálu. Celkové zásoby naopak klesly, částečně i v souvislosti s postupným prodejem uskladněných tabákových výrobků.

Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad 4. června.

„Česká ekonomika má letos našlápnuto k růstu. Pro oživení hovoří i poslední čísla z průmyslu, který těží zejména z příznivého vývoje německé ekonomiky a pomáhá mu rovněž slabá koruna. Růst svých firem letos očekávají i více než tři čtvrtiny generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem, které ve svém tradičním průzkumu oslovilo PwC,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika.

Ráno byl zveřejněn odhad HDP Německa. Tamní ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,8 %, což lehce překonalo očekávání trhu. „Také zprávy z dalších zemí, které již byly ráno zveřejněny, vyznívají vesměs pozitivně, což je dobrou zprávou i pro českou ekonomiku,“ říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.