Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

HDP podle odhadu ČSÚ mezičtvrtletně vzrostlo

Investice 15.05.2018 | 10:26 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu Českého statistického hrubý domácí produkt v prvním kvartálu 2018 mezičtvrtletně vzrostl o 0,5 %. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu.

HDP meziročně vzrostl o 4,5 %. Jde o první informaci o stavu české ekonomiky v prvním čtvrtletí. Národní hospodářství dál rostlo, a to díky domácí poptávce. Rostly hlavně výdaje domácností a investiční výdaje firem,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

V prvním čtvrtletí letošního roku domácí ekonomika tedy mezičtvrtletně přidala 0,5 %, což je v meziročním vyjádření  růst  4,5 %. „Nenaplnil tak tržní očekávání, která předpokládalo růst o 4,8 %. Oproti poslednímu kvartálu loňského roku meziroční dynamika výrazně zpomalila (z 5,5 %). To je ale způsobeno také velmi dobrým výkonem na začátku loňského roku. K růstu podle komentáře ČSÚ přispěla zejména domácí spotřeba a investice, zatímco zahraniční obchod se na kladné dynamice vůbec nepodílel,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Meziroční tempo růstu HDP bude zpomalovat i v nadcházejících čtvrtletích, a to především ve druhé polovině letošního roku, který bude ovlivněn silnou základnou roku 2017. V souhrnu za celý letošní rok může česká ekonomika přidat velmi solidních 3,5 %,“ okomentoval další vývoj Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.