Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

HDP letos kolem – 4,7 %

Předběžné odhady HDP jsou v souladu s prognózou ING, že HDP by letos měl vykázat meziroční pokles kolem -4,7 %. Díky pokračujícímu růstu ekonomiky (tažené posilující exportní výkonností) by se v příštím roce měl HDP vyšplhat na 2 – 3 %. (komentář vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Východisko: ČR. Podle bleskového odhadu ČSÚ mezikvartální růst HDP ve 3Q posílil z revidovaného 0,3 % na 0,8 % a potvrdil tak konec recese české ekonomiky. Meziroční pokles díky tomu zpomalil z -4,7 % na -4,1 %. Zatímco detaily jednotlivých komponent budou zveřejněny až 9/12, nabídl ČSÚ zatím pouze ochutnávku v podobě slovního hodnocení. Podle ČSÚ si kladné tempo ve 3Q nadále udržela spotřeba domácností, zatímco tvorba investice byla meziročně „výrazně nižší.“

Analytik Vojtěch Benda: Z dostupných měsíčních údajů lze odvodit, že hlavním tahounem ekonomického růstu byla průmyslová výroba benefitující z oživení zahraniční poptávky. Dobrá zpráva předběžného odhadu HDP je potvrzení statistiků, že spotřeba domácností si i ve 3Q nadále udržela pozitivní tempo, a to přes pokračující pokles zaměstnanosti a zpomalení reálných mezd. Dnes zveřejněná data o prohloubení poklesu maloobchodních tržeb v září (z -6 % na 7,6 %) signalizují, že spotřeba domácností bude pravděpodobně v nejbližších čtvrtletích ještě slábnout. Neměla by však být zásadní brzdou ekonomického oživení.

Prohlubující se pokles investiční poptávky je důsledkem přetrvávajícího převisu výrobních kapacit. Snížení investiční aktivity se promítne do nižšího růstu potenciálního produktu. Pro ČNB to znamená do budoucna riziko vyšších inflačních tlaků při nižším tempu ekonomického růstu, než tomu bylo v minulých letech (a tudíž přehodnocení trajektorie úrokových sazeb vzhůru).

Předběžné odhady HDP jsou v souladu s prognózou ING, že HDP by letos měl vykázat meziroční pokles kolem -4,7 %. Díky pokračujícímu růstu ekonomiky (tažené posilující exportní výkonností) by se v příštím roce měl HDP vyšplhat na 2 – 3 %. Tato prognóza je konzistentní s naším výhledem na pokračující posilování koruny v 12M horizontu směrem k 24,6/EUR.

Implikace pro deficit veřejných financí – výhled MFČR (deficit kolem 170 mld. Kč v roce 2010) je postaven na konzervativní prognóze růstu HDP o 0,3 % v příštím roce. Pokračující oživování ekonomiky zatím potvrzuje spíše optimističtější výhled na růst, a tudíž nižší výsledný deficit veřejných financí a s ním spojené výpůjční potřeby vlády. Sazby na dlouhém konci výnosové křivky by tudíž mohly v nejbližších měsících částečně poklesnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.