Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

HDP Česka zatím rostl o 1,2 %, odhadují statistici

Investice 12.05.2010 | 09:25 0 Komentářů

Statistický úřad zveřejnil první odhad vývoje HDP v prvním čtvrtletí. Zatím roste přibližně tak, jak by měl.

Brno – O něco nižší růst, než Česká národní banka předpověděla pro celý rok. Tak posoudili ve svém předběžném odhadu hrubý domácí produkt České republiky za první čtvrtletí statistici. V čerstvě zveřejněné zprávě Český statistický úřad tvrdí, že výkon tuzemské ekonomiky vzrostl v porovnání s loňským rokem o 1,2 procenta. Poslední odhad ČNB pro celý letošní rok byl 1,4 procenta.
V porovnání s předchozím kvartálem už ale vývoj tak optimisticky nevypadá. Ekonomika rostla podle ČSÚ o 0,2 procenta. „Na meziroční i mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty měl pozitivní vliv především zpracovatelský průmysl, naopak negativně se vyvíjelo odvětví stavebnictví,“ konstatovali statistici.

Analytici hodnotí tento vývoj vcelku pozitivně. „Přírůstek 1,2 procenta meziročně nemůže být brán jako zklamání. Důležité je, že se dostáváme z recese. Oživení táhne exportně orientovaný zpracovatelský průmysl, naopak stavebnictví prochází ještě recesí. Česká ekonomika zatím zaostává v oživení nejen za Slovenskem ale i za Německem,“ upozornila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.