Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Guvernér Tůma má šéfovat výboru pro systémová rizika

Investice 10.06.2010 | 08:50 0 Komentářů

Výbor bude nezávislý i na Evropské centrální bance

Praha  – Ve Frankfurtu nad Mohanem bude mít nejspíše od příštího roku kancelář odcházející guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Podle dnešního vydání deníku E15 by od příštího roku měl vést Evropský výbor pro systémová rizika. Jeho vznik odsouhlasila EU před rokem.
Deníku E15 píše, že jeho informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje v Praze a Bruselu. „Tůma chtěl zůstat v oboru, v Bruselu jeho přání uvítali,“ uvedl zahraniční pramen E15.
Evropský výbor pro systémová rizika je jednou z odpovědí unie na finanční a hospodářskou krizi. O zřízení nového makrodohledu bude Evropský parlament hlasovat příští týden. „Supervize nad EU musí být daleko silnější. Potřebujeme instituci, která bude daleko rychlejší a důraznější než pomalá a roztříštěná reakce na krizi, které jsme byli svědky v letech 2007 až 2008,“ uvedl ve svém stanovisku Hospodářský a měnový výbor europarlamentu.
Výbor bude nezávislý na ECB
Podle původních představ měl být výbor pro systémová rizika součástí Evropské centrální banky. Evropský parlament však požaduje naprostou nezávislost úřadu na ECB. Nová instituce bude působit ve Frankfurtu nad Mohanem, kde je také ústředí Evropské centrální banky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.