Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Guvernér Bank of England: Nezačnete-li chránit klima, zbankrotujete

Podle guvernéra Bank of England se od producentů skleníkových plynů odvrátí investoři a tyto firmy zbankrotují. Čím déle bude svět transformaci k udržitelným technologiím a ochraně klimatu odkládat, tím fatálnější to bude mít důsledky pro globální ekonomiku. Šéf britské centrální banky Marc Carney to uvedl v rozhovoru pro The Guardian.

Ztráta hodnoty firem může být podle Bank of England až 20 bilionů dolarů, což je přibližně 470 bilionů korun. „Průmyslová odvětví, jež se přizpůsobí a budou součástí řešení ochrany klimatu, si povedou velmi dobře. Firmy, které se nepřizpůsobí, bezpochyby zkrachují,“ uvedl Carney. Příkladem posloužily americké uhelné elektrárny, které v minulých letech ztratily 90 procent hodnoty, ohroženy jsou ale i financující banky. „Některá aktiva půjdou nahoru, jiná dolů. Otevřenou otázkou zůstává, zda přechod na nulové emise bude plynulý nebo proběhne náhle,“ dodává Carney.

The Guardian zveřejnil seznam největších znečišťovatelů. Patří mezi ně na prvním místě Saudi Aramco, které od roku 1965 vypustilo 59 tun ekvivalentu CO2. Mezi další patří Chevron, Gazprom, ExxonMobil, National Iranian Oil, BP a Royal Duch. Šéf labouristů Jeremy Corbyn upozornil, že firmy, které nebudou plnit kritéria ochrany životního prostředí, vyřadí z obchodování na londýnské burze. To by však musel vyhrát příští volby a sestavit vládu.

Zdroj: Euro.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.