Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Graf o tom, jak se nás trhy snaží přesvědčit, že vše je v pořádku

Investice 29.11.2012 | 15:46 0 Komentářů

Pohled na akciové, komoditní, dluhopisové i měnové trhy není v současnosti nijak znepokojující. Přes určité poklesy posledních týdnů se situace zdá být veskrze pozitivní (komentář XTB).

Akciové indexy se drží stále nahoře – některé blízkosti mnohaletých maxim. Uklidnily se také dluhopisové trhy, když například požadovaný výnos ze španělských desetiletých dluhopisů dnes klesl nejníže od března. Komoditám se daří o něco hůře, komoditní indexy však stále v letošním roce rostou. A na měnových trzích se daří i rizikovější měnám.

Pohled na graf níže však tomuto optimismu nepřidává. Je na něm žlutě zobrazen „EU Business Conditions Index“ od Evropská komise, který měří náladu v podnikatelském sektoru. A druhým je „Eurozone Financial Conditions Index“ agentury Bloomberg, který statisticky zpracovává pohyby na měnových, akciových a dluhopisových trzích a slouží jako souhrnný ukazatel nálady na finančních trzích.

xtb-pohyby-aktiv

Graf: Vývoj EU Business Conditions Index (žlutá) a Eurozone Financial Conditions Index (zelená) od roku 2000

Historii těchto indexů provází jejich silný vztah. Indexy se začaly rázně rozcházet až v polovině loňského roku, kdy finanční trhy odmítly následovat reálnou ekonomiku v poklesu. Divergence indexů neustále pokračuje. Nálada v podnikatelském sektoru je dokonce nejhorší od konce roku 2009, zatímco nálada na trzích je podle Indexu nejlepší od počátku krize na sklonku roku 2007.

Za hlavní strůjce divergence indexů lze považovat centrální banky, které svými nestandardními měnovými politikami zvyšují ceny finančních aktiv a snaží se stabilizovat situaci na trzích. Vytvářejí tak falešnou iluzi prosperity, kterou však trhy dříve či později prokouknou. Dlouhodobým rozchodem cen na trzích a reálného vývoje v ekonomikách by finanční trhy ztratily svůj smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.