Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Google chce do vesmíru. Pronajal si od NASA základnu

Investice 11.11.2014 | 09:05 0 Komentářů

Google za pronájem rozsáhlého pozemku s letištěm či golfovým hřištěm zaplatí zhruba 26 miliard korun. Smlouva je na 60 let.

Google chce do vesmíru. Pronajal si od NASA základnu

New York – Americká internetová společnost Google podepsala smlouvu o dlouhodobém pronájmu části historické letecké základny americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA) v Kalifornii. Internetová společnost tu hodlá zmodernizovat tři obrovské hangáry a využít je při projektech v oblasti robotiky a výzkumu vesmíru, napsala dnes agentura AP.

Google, který provozuje stejnojmenný internetový vyhledávač, za pronájem rozsáhlého pozemku s letištěm či golfovým hřištěm zaplatí 1,16 miliardy dolarů (25,7 miliardy Kč). Smlouva je na 60 let.

Místo leží pár kilometrů od hlavního ředitelství Googlu v Mountain View v kalifornském Silicon Valley a je součástí letecké základny Moffett Field. Do renovace hangárů a dalších zlepšení Google hodlá investovat přes 200 milionů dolarů, uvedla NASA. Hangáry bude podle ní využívat firma Planetary Ventures, což je dceřiná společnost Googlu, a to k „výzkumu, vývoji, montáži a testování“ v oblastech vesmírného výzkumu, letectví, vesmírných vozítek (roverů), robotiky a dalších technologií.

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brine se zajímají o letectví a vesmír a dráhy Moffett Field již dříve používali pro svá soukromá letadla. Společnost nedávno převzala několik menších firem, které pracují na satelitních technologiích a v oblasti robotiky.

NASA plánuje na bývalé základně amerického námořnictva nadále provozovat své výzkumné centrum. Google bude mít na starosti operace na letištních drahách a v hangárech. Místní činitelé přitom oceňují, že Google slíbil opravit i historickou budovu z 30. let minulého století, nazývanou Hangar One (Hangár Jedna), která patří mezi místní pamětihodnosti.

Mluvčí Google se o plánech firmy s nově pronajatými pozemky odmítla podrobněji rozhovořit, podotkla AP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.