Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Globální vzestupný trend pro větrnou energii

Podle analýzy Erste Group budou v dohledné době větrné energetické zdroje plně konkurovat tradičním zdrojům jako je uhlí a plyn.

"Náklady na větrnou energii se od roku 1980 snížily o téměř 80 % na přibližně 70 EUR/MWh a v roce 2008 občas dokonce dosáhly tržní úrovně. Za tuto cenu může větrná energie konkurovat teplárnám a
v roce 2015 by měla elektřina získávaná z plynu a uhlí být dokonce konstantně dražší než větrná energie,"
prohlásil Stephan Lingnau, analytik Erste Group.

Z všeobecného hlediska se globální růst kapacity v posledních třech letech zdvojnásobil, což pokrývá přibližně 1,4 % celosvětové spotřeby elektrické energie za rok 2006. Očekává se, že expanze větrné energie bude pokračovat a do roku 2020 pětinásobně vzroste na zhruba 600 GW. Za předpokladu takového růstu a stavebních nákladů ve výši 1,4 mil. EUR/MW odhadujeme, že výnosy v oblasti využívání větrné energie budou v budoucích letech činit přibližně 40 mld. EUR ročně. Již v roce 2007 byly investice do větrné energie srovnatelné s celkovými investicemi do sluneční energie a agrárních paliv.

V nastávajícím období se očekává další růst v onshore segmentu (tedy při těžbě na zemi), především v USA a v Číně. Kromě toho dojde k postupnému posílení a etablování offshore segmentu (těžba v moři). Očekává se například, že nahrazení starých turbín novějšími s větší kapacitou dále zvýší stávající kapacity. Krátkodobě bude trh s větrnou energií rovněž ovlivňován pomalým růstem v roce 2009 způsobeným finanční krizí.

Graf 1: Podíly na využívání větrné energie

(Tisková zpráva Erste Group)

Jeden komentář: “Globální vzestupný trend pro větrnou energii”

  1. Zdeněk Simaichl napsal:

    Až bude možnost strkat elektřinu z fofrníků do zásobníků jako plyn pak může být větrník konkurenceschopný zdroj, do té doby to je zbožné přání melounů a ničeho se neštítících byznysmenů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.